Co to jest dolot zimnego powietrza?

4e9b0e52162af_fullDo prawidłowej pracy każdy kominek potrzebuje określoną ilość powietrza (na 1 kg drewna ok. 8-10 m3/h). Część kominków pobiera powietrze potrzebne do procesu spalania bezpośrednio z pomieszczenia, w którym się znajduje. Ilość pobieranego powietrza możemy wówczas regulować za pomocą przepustnicy w szufladzie popielnika. Niestety rozwiązanie to przy szczelnych oknach oraz niedostatecznej wentylacji powoduje, iż w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek brakuje tlenu.
W takiej sytuacji korzystnie jest zamontować do wkładu z żeliwną podstawą, w tylnej części popielnika dolot zimnego powietrza. Jest to specjalny króciec, którym podajemy powietrze doprowadzone pod kominek rurami lub prostokątnymi kanałami. Kanał doprowadzający powietrze najlepiej wykonać w podłodze (w nowych domach jeszcze przed wylewkami), np. przy pomocy kanałów 5×15, przewodów elastycznych  flex lub rur ocynkowanych.
Do prawidłowego działania dolotu należy zamknąć regulację dopływu powietrza w szufladzie popielnika oraz zastosować przepustnicę lub sterownik MSK z przepustnicą w celu możliwości regulowania ilości pobieranego powietrza z zewnątrz.
UWAGA: Część wkładów już w wersji standardowej wyposażona jest dolot zimnego powietrza.

Istotna informacja:
Strona kominsystem.pl wykorzystuje pliki cookies zgodnie
z Polityka Plików Cookies.X