Powodów słabego spalania drewna w kominku może być wiele, od bardzo błahych, jak palenie mokrym drewnem, palenie przy zbyt małym dopływie powietrza (zamkniętym dolocie w kominku), odprowadzanie spalin przez zanieczyszczony komin (brudny komin to zwężony przewód, zmniejszający ciąg), czy chociażby zwykła niecierpliwość. Tak, warto podkreślić, że często, aby zaistniał właściwy ciąg, co ma miejsce szczególnie w przypadku kominów nieizolowanych, potrzebujemy trochę cierpliwości i musimy najpierw rozgrzać komin.
Niestety często przyczyna niewłaściwego spalania drewna w kominku leży głębiej i jest efektem zaniedbań już na etapie projektowania i wykonywania instalacji kominkowej i kominowej. Jedną z przyczyn może być niewłaściwy nawiew. Kominek do prawidłowej pracy potrzebuje bardzo dużo powietrza i jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy z jego dostawą automatycznie zakłócony zostanie proces spalania.
Kolejnym ważnym aspektem jest niewłaściwie dobrany komin do kominka, jego wysokość całkowita, oraz wysokość części zewnętrznej, wystającej ponad dachem, a także przekrój. Pamiętajmy także, że bezwzględnie średnica rury w kominie nigdy nie może być mniejsza niż średnica czopucha wkładu kominkowego. Również przyłącze kominka powinno być wykonane według określonych zasad, np: nie może być prowadzone w poziomie, nie można wielokrotnie zmieniać jego kierunku, nie można zmniejszać jego średnicy oraz nadmiernie go wydłużać.