Do czego są nam potrzebne kratki w obudowie kominka?

dz04MDAmaD04MDA=_src_185721-kratki_5Kratki zamontowane w obudowie kominka oprócz niewątpliwie ważnej funkcji dekoracyjnej mają do spełnienia również inne bardzo ważne zadania.
Podczas palenia, żeliwny lub stalowy wkład kominkowy rozgrzewa się, wytwarza ciepło i przekazuje go do powietrza płynącego wokół niego. To z kolei na zasadzie wyporu termicznego (czyli faktu, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego) unosi się ku górze i zostaje przekazywane do innych pomieszczeń. Po schłodzeniu, wraca z powrotem w okolice kominka, aby znów się ogrzać.
Jaką drogą ciepłe powietrze wydostaje się na zewnątrz kominka, a schłodzone powietrze wraca do podgrzania? Właśnie poprzez kratki kominkowe w obudowie.
Aby nie doszło do przegrzania wkładu konieczne jest odpowiednie natężenie tego przepływu. Z wymaganego natężenia przepływu powietrza przez kominek wynika wielkość potrzebnej kratki czyli pole czynne kratki.
UWAGA: Brak zamontowanych kratek, lub zamontowanie kratek o niewłaściwym rozmiarze może spowodować poważne uszkodzenie wkładu kominkowego (w wyniku przegrzania) lub w najgorszym wypadku – pożar.

Istotna informacja:
Strona kominsystem.pl wykorzystuje pliki cookies zgodnie
z Polityka Plików Cookies.X