Użytkownicy kominków dobrze wiedzą jak bardzo pożądane jest uzyskanie długo utrzymującego się efektu przejrzystej i błyszczącej szyby kominkowej.
Podstawowym warunkiem potrzebnym do spełnienia, by szyba zbyt szybko nie uległa zabrudzeniu jest palenie suchym drewnem drzew liściastych o maksymalnej wilgotności nie przekraczającej 20%. Przy mocnym rozpaleniu zachodzi wówczas zjawisko pyrolizy, na skutek którego cząsteczki osiadające na szybie odrywają się i dopalają w palenisku.
Warto również wybrać wkład, który będzie posiadał wbudowane zabezpieczenia minimalizujące osadzanie się sadzy na szybie.
Dostępne są wkłady kominkowe posiadające:
– szkło samoczyszczące – od zewnętrznej strony pokryte cienką warstwą tlenku metalu. Dzięki temu duża część promieniowania podczerwonego jest odbijana do wewnątrz kominka, co powoduje wzrost temperatury na wewnętrznej powierzchni szyby o ok. 30% w porównaniu do zwykłej szyby. Zachodzi proces pyrolizy i wypala się osadzona na szybie sadza
– kurtynę powietrzną – system czystej szyby bez pobierania powietrza z pomieszczenia. Powietrze dostarczane jest specjalnymi kanałami na bokach kominka do komory znajdującej się w górnej części wkładu i równomiernie rozprowadzane na szybę na całej jej szerokości. Powietrze skierowane przez kierownicę “omiata” szybę powodując odsuwanie od niej ognia i dymu, co znacznie ogranicza osadzanie się na niej sadzy, dzięki czemu na długo pozostaje ona czysta.
– komorę spalania wyłożoną ceramiką acumotte lub wermikulitem – podwyższa temperaturę spalania w komorze wkładu czym przyczynia się do polepszenia parametrów dopalania szkodliwych gazów oraz ogranicza powstawanie sadzy na szybie kominkowej.