Jak wybierać paliwo do biokominków?

Najważniejsza cechą decydującą o wyborze paliwa musi być oczywiście jego jakość. Jak jednak rozróżnić ten dobry produkt od tego gorszej jakości? Skład każdego dobrej jakości paliwa do biokominków jest oparty na bazie etanolu. Etanol jest alkoholem pochodzenia roślinnego, uzyskiwanym poprzez proces fermentacji cukrów roślinnych. Ze względu na skład chemiczny tego alkoholu, sama destylacja nie wystarcza, aby otrzymać dobrej jakości, czysty 100 % etanol. W związku z tym, poddaje się go wielostopniowej rektyfikacji lub uszlachetniania i oczyszcza za pomocą nowoczesnych urządzeń molekularnych. Jednak światowe regulacje prawne nie zezwalają na sprzedaż etanolu w swojej czystej postaci w celach innych niż spożywcze. W związku z tym oferowane na rynku paliwa do biokominków są z premedytacją wzbogacane innymi składnikami skażającymi, czyli są poddawane denaturacji. Dlatego biopaliwa nie są produktami spożywczymi, nie wolno ich konsumować.

W związku z powyższym, faktem świadczącym o dobrej jakości będzie z pewnością zapach wydzielający się podczas spalania. Będzie to oznaczało, że wprowadzone do paliwa środki skażające są nieszkodliwe i odpowiednio dobrane. Takie paliwa oczywiście będą też droższe, ale mamy pewność, że nad ich składem pracowało grono wyspecjalizowanych fachowców. W trosce o swoje własne zdrowie naprawdę nie kupujmy paliw tańszych, przy których odczuwamy gamę nieprzyjemnych zapachów. O czystości paliwa i jego dobrze dobranych składnikach skażających świadczą również pozostałości po procesie spalania. Jeżeli po wypaleniu się paliwa, w zbiorniku zauważymy jakieś niedopalone drobiny, oznacza to, że wybrane przez nas paliwo było złej jakości.

Pamiętajmy, że jedynymi produktami spalania paliwa do biokominków powinna być para wodna, minimalne ilości lotnego dwutlenku węgla i ciepło. Na dnie zbiornika nie powinien pozostawać żaden osad. Wystrzegajmy się więc wszelkiego rodzaju podróbek i produktów niewiadomego pochodzenia, których produkcja prawdopodobnie odbywała się bez żadnej kontroli jakości.

Istotna informacja:
Strona kominsystem.pl wykorzystuje pliki cookies zgodnie
z Polityka Plików Cookies.X