Porady biokominki

Z jakich materiałów powinien być wykonany biokominek, aby był bezpieczny?

21034309_2321070328118667_160146242879059831_nBiokominek, tak jak każdy inny produkt, w którym powstaje płomień, produkuje ciepło. Dlatego powinien być ustawiony w odpowiednim miejscu, z daleka od materiałów łatwopalnych. Jego minimalna odległość od wszelkich elementów palnych powinna wynosić minimum 40 cm. Dzieci i zwierzęta nie mogą mieć dostępu do biokominka. Montaż ścienny jest możliwy pod warunkiem przestrzegania miejscowo obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Paleniska biokominków powinny być wykonane przede wszystkim ze stali nierdzewnej lub stali malowanej proszkowo, a inne elementy z bezpiecznego szkła hartowanego, ceramiki, kamienia lub nawet płyt MDF, co zapobiega przenoszeniu temperatury z paleniska do obudowy. Dobrym rozwiązaniem jest biokominek wyposażony w pojemnik z wkładem absorbującym/chłonnym. Pozwala on na znaczne zmniejszenie zużycia paliwa, a przede wszystkim wyklucza ryzyko wylania/rozlania się paliwa, nawet w razie przypadkowego przewrócenia się użytkowanego biokominka.

Czy biokominki są zdrowe?

www-akcesoria-biokominki-olejek-greenteaCzy biokominki są zdrowe? Zdecydowanie biokominki wprowadzają dobrą aurę do wnętrza i pozwalają zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. W przypadku tradycyjnego wkładu kominkowego kominem wylatuje aż 60 procent ciepła. W przeciwieństwie do niego biokominek całą swoją energię powstałą podczas spalania paliwa oddaje bezpośrednio do otoczenia. Może więc być doskonałym uzupełnieniem ogrzewania. Wielką zaletą ogrzewania biokominkiem jest nawilżanie powietrza, ponieważ spalając bioetanol (tylko takie paliwo jest przeznaczone do biokominków, biopaliwo BIO-DECO składa się jedynie z produktów pochodzenia organicznego i posiada atest PZH) wydzielają parę wodną. Kolejną zaletą jest możliwość aromaterapii, która niesie za sobą wiele korzyści: wzmacnia koncentrację, orzeźwia powietrze w pomieszczeniu, jest naturalną alternatywą do chemicznych odświeżaczy powietrza oraz posiada działanie lecznicze.

Na jakich ścianach można montować biokominki?

papap_dBiokominki zaleca się montować na ścianach wykonanych z materiałów niepalnych, np. cegła, beton, pustaki. Ze względu na przepisy ppoż nie należy umieszczać biokominków na ścianach pokrytych tapetą, boazerią drewnianą czy wewnątrz mebli (wyłączając biokominki ze specjalną izolacją).

Dolewanie biopaliwa...

january1Niby rzecz oczywista, a jednak nie do końca… – Biopaliwo to substancja wysoce łatwopalna. Dlatego też pod żadnym pozorem nie można go dolewać do gorącego, a już na pewno płonącego biokominka. Próba dolania paliwa do palącego się biokominka może skończyć się poparzeniem. Pamiętajmy, że zawsze biopaliwo lejemy tylko i wyłącznie do wygaszonego, ostudzonego urządzenia. Wlewanie paliwa zaraz po wygaszeniu, czyli do rozgrzanego (gorącego) pojemnika, powoduje uwalnianie się łatwopalnych par o niskiej temperaturze zapłonu, co może skutkować wybuchem.

Biokominek wiszący czy wolnostojący? Które urządzenie jest lepsze?

Szablon_800x560Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, rodzaju wnętrza a także jego stylu.

Biokominki wiszące najczęściej montowane są w salonach lub sypialniach. Znakomicie zastępują obrazy i świetnie tworzą ciepłą, rodzinną atmosferę. Nadają się do minimalistycznie urządzonych przestrzeni. Produkty dedykowane do zabudowy zazwyczaj wykonane są ze stali nierdzewnej lub ze stali malowanej proszkowo, co w połączeniu z oryginalną kolorystyką innych materiałów sprawia, że pomieszczenie nabiera nowoczesnego wyglądu.

W przestronnych pomieszczeniach, w których ogień możemy podziwiać z pewnej perspektywy doskonale sprawdzą się biokominki wolnostojace. Występują one w różnych kształtach oraz wielkościach, od małych przeznaczonych do postawienia na stole czy szafce do znacznie większych podłogowych modeli. Największą zaletą tego typu urządzeń jest ich mobilność. W dowolnej chwili możemy je przestawiać według naszych potrzeb i uznania zarówno w domu jak i na zewnątrz. Rozkoszowanie się płonącym ogniem podczas wieczorów spędzanych na tarasie lub w ogrodzie może stać się najprzyjemniejszą częścią dnia.

Zalety biokominków:

Aranzacja_3090_3001
  • efektowna dekoracja wnętrza – niezwykle zróżnicowany design sprawi, iż z łatwością dobierzemy odpowiedni biokominek do każdego wnętrza
  •  każdy może go mieć – brak dodatkowych instalacji, pozwoleń oraz podłączenia do komina
  • mobilność - możliwość umieszczenia biokominka w dowolnym miejscu we wnętrzu oraz łatwość przestawiania z miejsca na miejsce
  • aromaterapia - możliwość umieszczenia w biokominku naczynia z olejkiem eterycznym
  • ekologia - biopaliwo do biokominków, z uwagi na bezdymne spalanie, czyni je przyjaznym dla środowiska.
  •  poprawia jakość powietrza poprzez jego nawilżenie – głównym produktem spalania bioetanolu jest para wodna
  •  naturalne ciepło - wytwarzane w procesie spalania bioetanolu ciepło w 100% kierowane jest do pomieszczenia, stąd biokominek może stanowić również dodatkowe źródło ogrzewania
  • wygoda i prostota użytkowania - brak dymu, sadzy i popiołu, sprawia, że obsługa biokominka ogranicza się jedynie do uzupełniania biopaliwa
  • brak konieczności wygospodarowania miejsca na przechowywanie drewna czy brykietu
  • możliwość użytkowania na zewnątrz budynku – biokominki znakomicie sprawdzają się również w ogrodzie, na tarasie, balkonie czy patio
  • bezpieczeństwo - zasilane są bioetanolem, którego produktami spalania są jedynie ciepło, para wodna oraz znikome ilości dwutlenku węgla (jak w wydychanym przez nas powietrzu).

Czy do biopaliwa można dolewać olejki aromatyczne?

LegionisNajbezpieczniejszym i najlepszym rozwiązaniem jest użycie płynu zapachowego. W zależności od rodzaju stosowanego zapachu, może pobudzać do działania (biopaliwo coffee) lub odprężać (biopaliwo forest). Można również zakupić biokominek ze specjalnym pojemnikiem do aromaterapii, bądź dokupić sam biopojemnik wyposażony w dwa boczne kontenerki, przeznaczone właśnie na olejki aromatyczne. Dzięki nim w długie jesienno-zimowe wieczory będziemy mogli relaksować się w blasku ognia płynącego z naszego biokominka i w otoczeniu naszego ulubionego zapachu.

Co to jest bezpieczna biowkładka?

 stopklatka_bio1Bezpieczna biowkładka to bezpieczny pojemnik biokominka z wkładem absorbującym/chłonnym. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia paliwa, a przede wszystkim wyklucza ryzyko jego rozlania/wylania się, nawet w razie przypadkowego przewrócenia się biokominka z palącym się paliwem w pojemniku.

UWAGA!! Jednorazowo do pojemnika można wlać 50% pojemności biowkładki. Większa ilość płynu spowoduje, że płyn wyleje się po ewentualnym przechyleniu biopojemnika.

 

Czy biokominki posiadają zdolność akumulacji ciepła?

4ec637fa6aff2_fullTo czy biokominek posiada zdolność akumulacji ciepła w głównej mierze zależy od materiału z jakiego jest wykonany. Większość biokominków w standardzie posiada stalową obudowę, która takiej zdolności nie ma. W praktyce oznacza to, że tak samo szybko rośnie temperatura przy rozpalaniu ognia w palenisku jak i maleje po wypaleniu bioetanolu. Chcąc zwiększyć właściwości akumulacji ciepła w biokominkach stalowych, możemy stosować odpowiednie akcesoria takie jak: kamienie lub drewienka ceramiczne. Elementy te znakomicie przejmują ciepło wytwarzane podczas spalania bioetanolu oraz pięknie zdobią biokominek.

Czy do biokominka można użyć innego paliwa?

4ec62d8ea4b63_fullNie.

Do biokominków należy stosować  wyłącznie takie paliwa, które są specjalnie do nich przeznaczone i bazując na surowcach organicznych. Tylko takie gwarantują prawidłowe działanie urządzenia oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Uwaga: Bioetanol spotykany na stacjach benzynowych jest mieszanką etanolu z benzyną, która nie tylko wpływa na powstanie sadzy, ale również może zagrażać naszemu bezpieczeństwu.

Czy palenisko w biokominku wymaga czyszczenia?

PlanetJeżeli korzystając z biokominka używamy paliwa wysokiej jakości i wypalamy go zawsze do końca, a podczas palenia nie wyczuwamy nieprzyjemnego zapachu nie ma potrzeby czyszczenia paleniska. Porządkowanie paleniska jest zalecane wówczas, gdy z naszego biokominka poczujemy nieprzyjemną woń. Może się tak zdarzyć gdy do palenia stosujemy paliwo o niskiej jakości i w palenisku osadzą się niechciane pozostałości. Sposób czyszczenia biopaleniska jest uzależniony od konstrukcji naszego biokominka i opisany w instrukcji obsługi.

Czy sam zamontuję biokominek?

366427_1318430767275_oProces instalacji biokominka jest bardzo prosty. Nie wymaga korzystania z usług fachowca i ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów z tego tytułu. Do każdego urządzenia załączona jest czytelna instrukcja montażu i użytkowania. Jeśli wybierzemy biokominek wolnostojący jego montaż ogranicza się do wyjęcia obudowy i biopaleniska z opakowania, umieszczenia biokominka w wybranym miejscu w domu i włożenia do niego paleniska. W niektórych przypadkach będziemy jeszcze musieli przykręcić np. szyby ochronne. Gdy wybierzemy biokominek wiszący zasady montażu będą podobne jak w biokominkach wolnostojących. Montuje się je na płaskiej ścianie za pomocą śrub (załączonych do zestawu) lub we wnękach bądź na specjalnie zbudowanym do tego celu elemencie dekoracyjnym wystającym ze ściany. Ostatnie rozwiązanie pozwala uzyskać bardziej realistyczne wrażenie ognia oraz efekt tradycyjnego kominka z możliwością zaaranżowania dodatkowej, własnej obudowy.

Niezależnie od rodzaju biokominka należy pamiętać by umieścić go z dala od materiałów łatwopalnych (zachowując minimum 40 cm odleglości).

Jak wygasić ogień w biokominku?

5239d4be5077c_full2Wygaszanie paleniska w biokominku jest czynnością tak samo prostą jak jego rozpalanie. Polega na odcięciu dostępu powietrza do ognia. W tym celu w biokominku wyposażonym w prostokątny zbiornik należy zamknąć dopływ powietrza poprzez przesunięcie wbudowanej pokrywy. Ze względu na wysoką temperaturę do której nagrzewa się pojemnik z palącym biopaliwem, pokrywę przesuwamy za pomocą dołączonego do zestawu pogrzebacza. Zaleca się, aby biopalenisko zostało zamknięte do czasu kolejnego rozpalenia. Zbiornik na biopaliwo i pozostałe elementy biokominka narażone na kontakt z płomieniem lub gorącym powietrzem mogą być gorące jeszcze przez kilkadziesiąt minut po wygaszeniu ognia.

Jak długo spala się litr biopaliwa w biokominku?

5087a62104054_full4W zależności od wielkości płomienia oraz pojemności palnika litr biopaliwa spala się przez 1,5 do 4 godzin. Jest wydajnym i stosunkowo tanim źródłem energii. Już po paru minutach od rozpalenia ognia w biokominku odczuwalny jest wzrost temperatury w pomieszczeniu.

Jak rozpalić ogień w biokominku?

17333485_sRozpalenie ognia w biokominku jest czynnością niezwykle prostą. Polega na napełnieniu pojemnika palnika biopaliwem (do max. 2/3 jego objętości) oraz za pomocą zapałki lub długiej zapalniczki rozpaleniu ognia. Podczas napełniania zbiornika paliwem należy uważać, aby nie rozlać płynu poza pojemnik na niego przeznaczony, ponieważ może to spowodować zniszczenie farby lub samego biokominka. Pomocnym może okazać się tu lejek, dzięki któremu łatwo i precyzyjnie napełnimy zbiornik paliwem.

Zabrania się:

  • dolewania biopaliwa do palącego się paleniska,
  • dolewania biopaliwa do rozgrzanego paleniska (bezwzględnie należy odczekać, aż biokominek ostygnie),
  • zapalania rozgrzanego biokominka (np. w sytuacji, gdy paliwo nie uległo całkowitemu spaleniu, a płomień zgasł).

Czy biokominek jest bezpieczny?

feet-619516_640Tak. Użytkowanie biokominka jest całkowicie bezpieczne. Podczas spalania bioetanolu wytwarza się jedynie para wodna poprawiająca wilgotność powietrza w pomieszczeniu i CO2 (w ilościach zbliżonych do wydychanych przez człowieka). Pamiętajmy jednak, że do pracy biokominka niezbędny jest tlen – zadbajmy więc o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Zamontujmy biokominek w odpowiednim miejscu, z daleka od materiałów łatwopalnych (należy zachować min. 40 cm odległości) oraz nie dolewajmy nigdy paliwa do płonącego ognia. Stosując się do powyższych zaleceń możemy bezpiecznie cieszyć się hipnotyzującym widokiem żywego ognia oraz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Istotna informacja:
Strona kominsystem.pl wykorzystuje pliki cookies zgodnie
z Polityka Plików Cookies.X