Porady kominy systemowe

Jaki wybrać komin do kominka?

MBO BSDo pieców wolnostojących i wkładów kominkowych powietrznych możemy zastosować zarówno System Kominowy Standard jak i System Kominowy Uniwersal.

Do kominka z płaszczem wodnym nadaje się już tylko Komin Uniwersal (izolowany i z odskraplaczem).

Minimalna wysokość komina podłączonego do kominka to 4 m, przy czym wylot kanału dymowego ponad kalenicą musi sięgać ok. 60 cm. Należy również zwrócić uwagę na czopuch wylotu spalin, jego średnica nie powinna być większa niż średnica rury ceramicznej w kominie.

Przejście komina przez dach. Jaką odległość zostawić?

jaka_odleglosc_nalezy_zachowac_pomiedzy_kominem_a_28Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pomiędzy zewnętrzną obudową komina, a konstrukcją dachu, należy pozostawić wolną przestrzeń (dylatację).

W przypadku materiałów łatwopalnych takich jak drewno, przestrzeń dylatacyjna powinna wynosić 5 cm.

Przy materiałach niepalnych wystarczy zostawić 3 cm wolnej przestrzeni. Szczeliny należy wypełnić niepalną wełną mineralną.

 

Instrukcja montażu Komina systemowego

Montaż komina systemowego jest stosunkowo prosty i dużo szybszy niż budowa komina w technologii murowanej. Jednocześnie jest to technologia tania, nowoczesna i niezawodna. Zalecamy zastosowanie się do przygotowanych przez nas instrukcji, które krok po kroku objaśniają w jaki sposób należy postępować podczas montażu. Poniżej znajdziecie Państwo szczegółowe instrukcje montażu Systemu Standard oraz Systemu Uniwersal:

Czy mogę połączyć wkłady kominowe zaprawą murarską?

Wkłady kominowe możemy spajać jedynie kitem, który dostarczony jest razem z zestawem kominowym. Kit ten jest kwasoodporny i żaroodporny oraz ma własności elastyczne co jest bardzo ważne w momencie gdy rura kominowa „pracuje” pod wpływem temperatury. Zastosowanie zaprawy murarskiej do połączenia wkładów kominowych będzie prowadzić do powstawania nieszczelności, ponieważ zaprawa nie jest kwasoodporna i w trakcie użytkowania komina ulegnie rozpuszczeniu. Następstwem tego może być przesiąkanie kondensatu do tynku i plamy na ścianach. Fakt, że zaprawa murarska nie jest elastyczna, może również prowadzić do pęknięć wkładów kominowych podczas nagrzewania.

Czy mogę wzmocnić konstrukcję komina poprzez dorzucenie zaprawy murarskiej pomiędzy rurę ceramiczną a pustak kominowy?

Rura ceramiczna systemu kominowego jest elementem, który „pracuje” rozpręża się i kurczy w zależności od temperatury przewodzonych spalin. Nie można betonować wkładu kominowego, ponieważ podczas rozprężania się ulegnie on pęknięciu. Jedynym materiałem, który może znaleźć się w przestrzeni pomiędzy rurą ceramiczną a pustakiem keramzytowym, może być wełna mineralna.
Istotna informacja:
Strona kominsystem.pl wykorzystuje pliki cookies zgodnie
z Polityka Plików Cookies.X