Do pieców wolnostojących i wkładów kominkowych powietrznych możemy zastosować zarówno System Kominowy Standard jak i System Kominowy Uniwersal.
Do kominka z płaszczem wodnym nadaje się już tylko Komin Uniwersal (izolowany i z odskraplaczem).
Minimalna wysokość komina podłączonego do kominka to 4 m, przy czym wylot kanału dymowego ponad kalenicą musi sięgać ok. 60 cm. Należy również zwrócić uwagę na czopuch wylotu spalin, jego średnica nie powinna być większa niż średnica rury ceramicznej w kominie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pomiędzy zewnętrzną obudową komina, a konstrukcją dachu, należy pozostawić wolną przestrzeń (dylatację).
W przypadku materiałów łatwopalnych takich jak drewno, przestrzeń dylatacyjna powinna wynosić 5 cm.
Przy materiałach niepalnych wystarczy zostawić 3 cm wolnej przestrzeni. Szczeliny należy wypełnić niepalną wełną mineralną.
Montaż komina systemowego jest stosunkowo prosty i dużo szybszy niż budowa komina w technologii murowanej. Jednocześnie jest to technologia tania, nowoczesna i niezawodna. Zalecamy zastosowanie się do przygotowanych przez nas instrukcji, które krok po kroku objaśniają w jaki sposób należy postępować podczas montażu. Poniżej znajdziecie Państwo szczegółowe instrukcje montażu
Systemu Standard oraz
Systemu Uniwersal:
Wkłady kominowe możemy spajać jedynie kitem, który dostarczony jest razem z zestawem kominowym. Kit ten jest kwasoodporny i żaroodporny oraz ma własności elastyczne co jest bardzo ważne w momencie gdy rura kominowa „pracuje” pod wpływem temperatury. Zastosowanie zaprawy murarskiej do połączenia wkładów kominowych będzie prowadzić do powstawania nieszczelności, ponieważ zaprawa nie jest kwasoodporna i w trakcie użytkowania komina ulegnie rozpuszczeniu. Następstwem tego może być przesiąkanie kondensatu do tynku i plamy na ścianach. Fakt, że zaprawa murarska nie jest elastyczna, może również prowadzić do pęknięć wkładów kominowych podczas nagrzewania.
Zarówno w Systemie Standard jak i Systemie Uniwersal nie jest możliwe podłączanie dwóch urządzeń grzewczych do jednego przewodu spalinowego. W tym celu należy zawsze wybudować dwa niezależne systemy kominowe i do każdego z nich podłączyć pojedyncze urządzenie grzewcze. W tym przypadku kominek podłączamy do jednego systemu kominowego a piec CO do drugiego.
Komin jest konstrukcją integralną i nie może mieć bezpośredniego styku z żadnym innym elementem konstrukcyjnym budynku. Pomiędzy kominem a budynkiem należy wykonać dylatację z materiałów elastycznych.
Rura ceramiczna systemu kominowego jest elementem, który „pracuje” rozpręża się i kurczy w zależności od temperatury przewodzonych spalin. Nie można betonować wkładu kominowego, ponieważ podczas rozprężania się ulegnie on pęknięciu. Jedynym materiałem, który może znaleźć się w przestrzeni pomiędzy rurą ceramiczną a pustakiem keramzytowym, może być wełna mineralna.