Pytanie: Czy mogę wzmocnić konstrukcję komina poprzez dorzucenie zaprawy murarskiej pomiędzy rurę ceramiczną a pustak kominowy?
Odpowiedź: Rura ceramiczna systemu kominowego jest elementem, który „pracuje” rozpręża się i kurczy w zależności od temperatury przewodzonych spalin. Nie można betonować wkładu kominowego, ponieważ podczas rozprężania się ulegnie on pęknięciu. Jedynym materiałem, który może znaleźć się w przestrzeni pomiędzy rurą ceramiczną a pustakiem keramzytowym, może być wełna mineralna.
Pytanie: Czy mogę oprzeć o wybudowany już komin inny element konstrukcyjny budynku np. strop?
Odpowiedź: Komin jest konstrukcją integralną i nie może mieć bezpośredniego styku z żadnym innym elementem konstrukcyjnym budynku. Pomiędzy kominem a budynkiem należy wykonać dylatację z materiałów elastycznych.
Pytanie: Czy mogę podłączyć dwa urządzenia grzewcze np. kominek i piec CO do tego samego przewodu spalinowego?
Odpowiedź: Zarówno w Systemie Standard jak i Systemie Uniwersal nie jest możliwe podłączanie dwóch urządzeń grzewczych do jednego przewodu spalinowego. W tym celu należy zawsze wybudować dwa niezależne systemy kominowe i do każdego z nich podłączyć pojedyncze urządzenie grzewcze. W tym przypadku kominek podłączamy do jednego systemu kominowego a piec CO do drugiego.
Pytanie: Czy mogę połączyć wkłady kominowe zaprawą murarską?
Odpowiedź: Wkłady kominowe możemy spajać jedynie kitem, który dostarczony jest razem z zestawem kominowym. Kit ten jest kwasoodporny i żaroodporny oraz ma własności elastyczne co jest bardzo ważne w momencie gdy rura kominowa „pracuje” pod wpływem temperatury. Zastosowanie zaprawy murarskiej do połączenia wkładów kominowych będzie prowadzić do powstawania nieszczelności, ponieważ zaprawa nie jest kwasoodporna i w trakcie użytkowania komina ulegnie rozpuszczeniu. Następstwem tego może być przesiąkanie kondensatu do tynku i plamy na ścianach. Fakt, że zaprawa murarska nie jest elastyczna, może również prowadzić do pęknięć wkładów kominowych podczas nagrzewania.